BU MİNİMALİZM BİR BAŞKA (WARM MİNİMALİZM)
90’lı yıllarda başlayan minimalizm akımı geri dönüyor. Kuzey ülkelerinin  Lagom felsefesi , Japonların  Kondo yöntemi gibi yaklaşımlarla  dünyanın her yerinde yeniden bir yalınlaşma, sadeleşme hareketi yükseliyor.

 Minimalizm denilince  bembeyaz bir ev, az mobilya eve ıssızlık da gözünüzde canlanyorsa bahsettiğimiz minimalizm bu değil.

Ev denilen şey sıcak,samimi  ve bir sürü fonksiyonun içine  alan bir sığınak.  Yalınlığı sıcak duygularla nasıl birleştirecek ve 2022’nin yeni dekorasyon trendi olan Sıcak Minimalizm tarzını evinize nasıl adapte edeceğinizi adım adım anlatacağız.

RENK PALETİ:

Klasik minimalizmdeki beyaz rengin yerini daha sıcak tonlar alıyor bu minimalist yaklaşımda. Kremler, bejler duvarlarda ve geniş yüzeylerdeki hakim renk. Nötr renkler olarak da adlandırabiliriz.  Nötr rengi  tonsür ton geçişler ile desteklemek ve renkte kontrasta gitmek yerine uyumu aramak. 

TEKSTÜR: TACTİLE

Sıcak minimalizm de vurgulu ve iddalı renkler yok  ama seçilen nötr tonların farklılaşmasını sağlayacak olan bir başka vurgu kullanılıyor. Doku. Aynı renklerde bile olsa dokularda farklılaşma yaratılarak tekdüzelik yok edilebiliyor. Yastıklar, perdeler,  doğal taş yüzeyler, tekstüre duvar yüzeyleri hatta seçilen tablolar geçişli renk tonları ve farklı dokularıyla hareket sağlıyor.

ESKİ ŞEYLER

Bu tarzın üçüncü ve klasik minimalizmden ayrılan özelliği, az sayıda da olsa, bir geçmişi olan ve klasik bir çizgiyi barından bazı eski obje veya küçük mobilyaya yer açması. Kusursuzluk değil yaşanmışlık olarak da ifade edilebiliriz. Japon Wasi Sabi sanatındaki gibi, kusurlunun içindeki güzelliği görmek felsefesiyle de anlatabiliriz.Her durumda geçmişin inceliklerine değer vermek sürdürülebilir bir davranış ve büyük büyük dededen kalma bir eşya bir sürü değer taşıyor artık. 

TAM TAKIM DEĞİL TEK TEK ÖZEL MOBİLYALAR

Koltuk takımlarımızı hayatımızdan çıkaralı çok oldu ama biraz daha ileri gidip sandalyelerinde birbirine benzemesi şart değil diyoruz. Bir ağaç gibi  hür ama bir orman gibi uyum içinde  biribirinden farkı mobilya seçimleri ile de özelleşme ve sıcaklaşma sağlanabilir. Seçilen mobilyaların çok yalın hatlarda olduğunu hatırlatalım ama.

ORGANİK FORMALAR

Dikdörtgenlere , karelere hatta kusursuz yuvarlaklara elveda. Sıcak Minimalizm de kavisler bombeler ve insanın içini yumuşatan hatlar var. Koltuklar, sandalyeler, saksılar, aynalar ve aydınlatma aksesuarlarında çokça organik formlar kullanılıyor.

DOĞA:

Beşinci sıraya koymuş olabiliriz ama doğa aslında sıcak minimalizmin omurgası. Bunu bazen dekorasyonu tamamlayan canlı büyük bitkilerle bazen de  mobilyalarda görebiliriz. “Eğer bitki bakamıyorsan dal bakabilirsin ” diye biraz egzejere edelim ama yeşillik kadar dal; ağaç parçaları bu stilin elementlerinden biri.

ŞAHSİ ŞEYLER

Bunun anlamı da şu; sevdiğin ve seni ifade eden şeyler ortalarda olabilir.  Kişisel bir dağınıklık ama minimalist çizgiyi bozmadan tabiki. Okuduğunuz dergi, gazete Mümkünse bir renk cümbüşünde olmayan şeyler 

METALLER BİLE SICAK

Sıcak minimalizm de az kullanın ama mutlaka olsun diyebileceğiiz materyalleden biri de metal . Altın, Bronz gibi sıcak metaller  ve tabiki siyah boyalı metal profiller,objeler .